Beställningscentraler

Svenska taxiföretag konkurrerar på en fri och avreglerad marknad. Merparten är organiserade i beställningscentraler, som är den organisation dit man vanligen ringer och beställer en taxi.

Det finns cirka 350 beställningscentraler i Sverige och av dessa är cirka 70 procent medlemmar i Svenska Taxiförbundet. Dessa är:

 

 

Stockholms län
Ekerö Bilarna AB, Policy, 08 560 33 390, info@ekerotaxi.se

Haninge & Nynäshamns Taxi AB, , bo.hjert@hanytaxi.se

Kerstins Taxi & Buss AB, Policy, 08 530 43 210, kerstin@kerstinstaxi.nu

Norrtälje Taxi AB, Policy, 0176 108 00, norrtalje.taxi@telia.com

Radio Cab i Stockholm AB, Policy, 08 505 51 000, info@topcab.com

Sverigetaxi i Stockholm AB, Policy, 08 632 90 10, akeri@sverigetaxi.se

Södertälje Taxi AB, Policy, 08 554 20 500, info@sodertaljetaxi.se

Taxi Kurir i Stockholm AB, Policy, 08 121 43 000, magnus.klintback@taxikurir.se

Taxi Stockholm 150000 AB, Policy, 08 728 26 00, kund@taxistockholm.se

Värmdö Taxi AB, Policy, 08 574 60 830, info@varmdotaxi.se

Uppsala län
Bålsta Taxi AB, Policy, 0171 500 49, info@balstataxi.se

Cabonline Region Öst AB/Taxi Kurir i Uppsala AB, Policy, 018 66 90 90, info@ups.taxikurir.se

Taxi Enköping AB, Policy, 0171 44 00 00, taxienkoping@telia.com

Taxi Norra Uppland AB, Policy, 0293 140 03, christer@taxinorrauppland.se

Uppsala Taxi 100000 AB, 018 48 82 00, 100000@uppsalataxi.se

Västupplands Taxi AB, Policy, 0224 302 75, vutab@telia.com

Södermanlands län
BussLeffes Taxi i Malmköping AB, Policy, 0157 224 44, info@bussleffestaxi.com

Cabonline Region Öst AB/Taxi Kurir i Eskilstuna, , info.esk@taxikurir.se

Mariefreds Företagstaxi AB, 0159 136 00, mariefredsforetagstaxi@telia.com

Taxi 10 000 AB, Policy, 0156 100 00, johan.asp@taxisormland.se

Taxi Nyköping/Oxelösund AB, Policy, 0155 20 55 61, mattias.nilsson@taxinyox.se

Taxi Strängnäs AB, Policy, 0152 186 04, kontoret@taxistrangnas.se

Östergötlands län
Mjölby Taxi AB, Policy, 0142 144 18, mj.taxi@telia.com

Taxi i Åtvidaberg AB, Policy, 0120 101 06, info@taxiatvidaberg.se

Taxi Motala/Vadstena AB, Policy, 0727 26 00 76, info@taximotala.se

Vikbolands Taxi 160 000 AB, Policy, 011 16 00 00, info@taxi160000.se

Jönköpings län
Eksjöortens Taxi AB, Policy, 0381 173 98, eksjo.taxi@spray.se

Gränna Taxi Buss AB, Policy, 0390 419 90, granna.taxi@telia.com

Nässjö Taxi Ek. För., Policy, 0380 135 00, nassjotaxi@telia.com

Taxi Jönköping AB/Cabonline Region Väst, Policy, 036 34 40 15, ekonomi.vast@cabonline.com

Taxi Touring Vetlanda AB, Policy, 0383 191 00, taxitouring@telia.com

Tranås Taxi HB, Policy, 0140 101 00, tranas.taxi@telia.com

Värnamo Taxi AB, Policy, 0370 499 99, info@varnamotaxi.se

Västbo Taxi AB, Policy, 0371 126 80, info@vastbotaxi.se

Kronobergs län
Best.centralen i Kronoberg AB, Policy, 0470 135 40, info@vaxjotaxi.se

Dan & Co AB, Policy, 0470 490 00, dan@vaxjolimo.se

Lammhults Taxi AB, Policy, 0472 601 72, lammhults.taxi@tele2.se

Taxi 1 I Sunnerbo AB, Policy, 0372 147 00, taxi1@telia.com

Älmhultsbygdens Taxi AB, 0476 102 02, elmhultstaxi.se@tele2.se

Östra Torsås Taxi AB, 0470 380 80, ottab@telia.com

Kalmar län
Glasriket Taxi AB, Policy, 0481 144 44, info@glasrikettaxi.se

Hultsfreds Taxi AB, Policy, 0495 102 22, hultsfred.taxi@swipnet.se

Kalcab Kalmar Läns Taxiservice AB, Policy, 0480 42 62 40, anders.hoglund@kalcab.se

Löttorps Taxi AB, 0485 205 89, ltaxi1@hotmail.com

Oskarshamns Taxi AB, Policy, 0491 105 55, oskarshamn.taxi@telia.com

Taxi Emma AB, Policy, 0471 101 00, emmataxi@swipnet.se

Vimmerby Beställningscentral AB, Policy, 0492 120 20, vimmerbytaxi@telia.com

Västerviks Taxi AB, Policy, 0490 373 00, info@vastervikstaxi.se

Blekinge län
Karlshamns Taxi AB, Policy, 0454 150 65, karlshamns.taxi@swipnet.se

Olofströms Färdtjänst AB, Policy, 0454 920 80, boka.taxi@oktv.se

Sverigetaxi Blekinge AB, Policy, 0457 122 67, info@sverigetaxiblekinge.se

Sölvesborgs Taxi AB, Policy, 0456 185 00, larssbgtaxi@hotmail.com

Skåne län
Airport Taxi Sverige AB, Policy, 040 840 00, info@airporttaxi.se

Cabonline Region Syd/Taxi Kurir i Malmö AB, Policy, 040 680 81 80, Sasa.vejzovic@cabonline.com

Limhamns Taxi AB, Policy, 040 15 00 00, info@limhamnstaxi.se

Malmö-Sturup Taxi Ideell Förening, Policy, 040 50 01 23, info@malmosturuptaxi.se

Patrik & Niklas Taxitjänst AB, Policy, 042 12 02 01, niklas@taxitjanst.se

Sveataxi i Skåne AB, 040 710 00, info@skane.sveataxi.se

Taxi Allians AB, 044 24 62 46, stefan@taxiallians.com

Taxi Frosta AB, Policy, 0413 202 35, taxifrostahoor@telia.com

Taxi Helsingborg AB, Policy, 042 38 02 10, 180200@taxihelsingborg.se

Taxi Kävlinge AB, Policy, 046 71 02 68, taxikavlinge@home.se

Taxi Skåne AB, Policy, 046 33 03 50, post@taxiskane.com

Taxi Trelleborg AB, Policy, 0410 150 70, taxi.trelleborg@telia.com

Östra Göinge Taxi AB, Policy, 044 690 00, info@ostragoingetaxi.se

Hallands län
Bua Taxi AB, Policy, 0340 66 10 25, info@buataxi.se

Kungsbacka Taxi & Handikapptransport AB, 0300 715 10, kba.taxi@tele2.se

Sennans Taxi AB, Policy, 035 661 11, bc@sennanstaxi.se

Taxi Falkenberg AB, Policy, 0346 144 00, info@taxifalkenberg.se

Taxi Halmstad AB, Policy, 035 16 08 00, taxi@halmstad.net

Taxi Kungsbacka AB, Policy, 0300 58 00 07, taxi@taxikungsbacka.se

Taxi Laholm AB, Policy, 0430 713 10, info@taxilaholm.se

Varbergs Taxi AB, Policy, 0340 165 00, info@varbergstaxi.se

Västra Götalands län
Amur Beställningscentral i Skövde AB, Policy, 0500 45 95 54, 481919@telia.com

Cabonline Region Väst/Taxi Kurir i Göteborg AB, Policy, 031 27 21 20, ekonomi.vast@cabonline.com

Göteborg Nya Limousine AB, Policy, 031 51 59 10, gotlimo@tele2.se

Göteborgs Buss AB, Policy, 031 723 53 22, peter.olsson@gbgbuss.se

Hjo Taxi BC AB, Policy, 0503 104 14, taxihjo@taxihjo.se

Jonsson Håkan, Policy, 0706 14 00 00, taxilidan@telia.com

Kinds Trafikservice AB, Policy, 0325 130 00, info@svenljungataxi.se

Mariestads Taxi AB, Policy, 0501 180 80, info@taximariestad.se

Sparlunds Buss & Taxi i Grästorp AB, Policy, 0514 102 42, info@sparlundsbusstrafik.se

Taxi Alingsås AB, Policy, 0322 109 51, taxi@taxialingsas.se

Taxi BC i Ulricehamns K:n AB, Policy, 0321 53 33 33, kontoret@taxiulricehamn.se

Taxi Borås AB/Cabonline Region Väst AB, Policy, 033 23 76 60, ekonomi.vast@cabonline.com

Taxi Göteborg Ek. För., Policy, 031 65 15 00, petra.kling@taxigoteborg.se

Taxi Herrljunga AB, Policy, 0513 100 16, taxi@herrljunga.net

Taxi i Tidaholm AB, Policy, 0502 144 43, info@taxitidaholm.se

Taxi Karlsborg AB, Policy, 0505 102 70, taxi@carlsborg.net

Taxi Lidköping AB, Policy, 0510 220 80, info@taxilidkoping.se

Taxi Skara AB, Policy, 0511 107 23, morgan@taxibud.se

Taxi Skövde BC AB, Policy, 0500 44 66 44, 100@bcskbg.se

Taxi Stenungsund AB, Policy, 0303 77 15 15, info@taxistenungsund.se

Taxi Trollhättan AB, Policy, 0520 894 90, lena@taxitrollhattan.se

Taxi Töreboda HB, Policy, 0506 103 44, taxitoreboda@hotmail.com

Taxi Väst AB, Policy, 0522 813 15, ingo.asplund@taxivast.se

Taxicentralen Falköping AB, Policy, 0515 100 10, mikael@willbostaxi.se

Trollhättans Hyrverk AB, Policy, 0520 47 99 60, info@trollhattanshyrverk.se

Östra Kinds Taxi AB, Policy, 0325 770 10, ostrakindstaxi@tele2.se

Värmlands län
AB Grums Taxi, Policy, 0555 616 70, ab.grums.taxi@telia.com

Arvika-Eda Taxitransporter AB, Policy, 0570 107 00, arvikataxi@telia.com

Fernlöf Kåre, Policy, 0570 46 50 88, bokning@arvikabygdenstaxi.se

Taxi i Kristinehamn AB, Policy, 0550 150 45, info@taxikristinehamn.se

Örebro län
Cabonline Region Öst AB/Taxi kurir i Örebro, , info.ore@taxikurir.se

Hällefors Taxi AB, Policy, 0591 100 22, halleforstaxi@gmail.com

Laxå Taxi AB, Policy, 0584 41 11 60, info@laxataxi.se

Södergren & Einarsson Trans AB, Policy, 0581 421 10, info@vtb.nu

Västmanlands län
Arboga Taxi AB, Policy, 0589 61 01 04, arbogataxi@telia.com

Björks Buss AB, 0247 310 00, info@bjorksbuss.se

Cabonline Region Öst AB/Taxi Kurir i Västerås, Policy, 021 81 60 83, malardalen@taxikurir.se

Norbergs Taxicentral AB, Policy, 0223 204 00, taxinorberg@telia.com

Taxi Exact AB, Policy, 0771 10 00 00, info@xlog.se

Taxi Fagersta AB, Policy, 0223 102 40, taxifagersta@gmail.com

Taxi Skinnskatteberg HB, Policy, 0222 100 40, info@taxiskinnsberg.se

Dalarnas län
Borans Taxi AB, 0280 230 26, boris.andersson@telia.com

Borlänge Taxi Service AB, Policy, 0243 156 50, info@borlangetaxi.se

Granbo Trafik AB, 0739 88 41 10, granbotrafik@telia.com

Hedmans Taxi AB, Policy, 0246 101 65, info@hedmansbuss.se

Koppartaxi AB, Policy, 023 630 00, staffan@koppartaxi.se

Ludvika Taxi AB, Policy, 0240 139 00, ludvikataxi@telia.com

Mora Taxi AB, Policy, 0250 150 00, info@morataxi.se

Palmbergs Trafik AB, Policy, 0225 107 00, jorgen@palmbergs.se

Siljan Buss AB, Policy, 0250 409 00, info@siljanbuss.se

Sälen Buss AB, 0280 270 35, matilda.persson@salenbuss.se

Södra Dalarnas Taxi AB, Policy, , walldentaxi@hotmail.com

Taxi Dalarna AB, 023 689 10, info@taxidalarna.se

Taxi Vansbro AB, 0281 101 87, berglund_per@yahoo.com

Trafikcompagniet i Falun AB, Policy, 0739 88 41 00, staffan@koppartaxi.se

U:s Gräv och Alltjänst AB, , usgrav@telia.com

Öfvre Kyrkbyns Utvecklings AB i Grytnäs, , carlhenriksoderlund@gmail.com

Gävleborgs län
Bollnäs Taxi AB, Policy, 0278 131 35, info@bollnastaxi.se

Gävle Taxi 129000 AB, Policy, 026 66 44 00, kennet.martinsson@gavletaxi.se

Hamrånge Taxi AB, Policy, 0297 101 74, hamrangetaxi@hotmail.se

Hudiksvalls Taxi AB, Policy, 0650 310 80, admin@hudiktaxi.se

Nordanstigs Taxi AB, Policy, 0652 209 21, info@ftgs.se

Ockelbo Taxi AB, Policy, 0297 403 21, info@ockelbotaxi.se

Söderhamns Taxi AB, Policy, 0270 141 41, info@soderhamntaxi.se

Taxi Stor & Liten i Gävle AB, Policy, 026 10 70 03, info@taxi107000.com

Valbo Taxi AB, , info@valbotaxi.se

Västernorrlands län
Jobo Taxi AB, Policy, 0611 234 11, jobotaxiab@telia.com

Taxi Husum AB, Policy, , kenneth.sundin@o-vik.com

Taxi Mitt Ek. För., 0691 100 00, taximittab@gmail.com

Taxi Sollefteå AB, Policy, 0623 109 70, helene_olofsson@telia.com

Taxi Sundsvall AB, Policy, 060 19 90 99, info@taxisundsvall.se

Turinge Taxi & Redovisning AB, Policy, 0690 600 00, turingens.069071148@telia.com

Örntaxi AB, Policy, 0660 843 23, info@orntaxi.se

Jämtlands län
Björn Olssons Taxi AB, Policy, 0647 505 55, botab@telia.com

Häggenås Taxi AB, Policy, 0642 200 65, info@haggenastaxi.se

Lit/Högarna Taxi AB, Policy, 0642 410 21, lit-hogarna.taxi@telia.com

Norra Jämtlands Taxi AB, Policy, 0670 100 63, douglas.forsberg@taxistromsund.se

Taxi Glesbygd i Krokom AB, Policy, 0640 100 11, taxiglesbygd@telia.com

Taxi Ragunda AB, Policy, 0696 211 35, k.hillerstrom@gmail.com

Taxi Västjämtland AB, Policy, 0647 104 00, kontoret@taxivastjamtland.se

Taxi Östersund 199 000 AB, Policy, 063 19 90 10, info@taxiostersund.se

Taxiservice i Bergs Kommun AB, Policy, 0643 106 96, kerstin.martinsson@taxi-bergskommun.se

VA Trafik & Utbildning AB, Policy, 0696 401 23, info@trafikentreprenader.se

Västerbottens län
Björkstaden Beställningscentral AB, Policy, 090 911 50, daniel@ecotaxi.se

Lycksele Taxi AB, Policy, 0950 661 11, mrten.0950.37344@telia.com

MT Trafik AB, Policy, 0953 210 00, info@mttrafik.se

Nordmalingsbygdens Taxi AB, Policy, 0930 100 93, nordmalingtaxi@yahoo.se

Skellefteå Taxi Åkeri AB, Policy, 0910 532 22, lars@skellefteataxi.se

Sorsele Buss & Taxi AB, Policy, 0952 120 91, info@sorselebuss.se

Storumans Inlandstrafik AB, Policy, 0951 772 00, storuman@inlandstrafik.se

Taxi Direkt i Västerbotten AB, Policy, 090 12 41 06, kalle@taxidirekt.se

Taxisamordning Robertsfors AB, Policy, 0934 105 80, taxisamrobertsfors@hotmail.com

Taxisamordning i Dorotea AB, Policy, 0942 102 00, malinmarcusson@hotmail.com

Umeå Taxi AB, Policy, 090 71 10 70, info@umeataxi.se

Vilhelmina Taxi AB, Policy, 0940 556 00, info@vilhelminataxi.se

Vindelns Taxiservice AB, Policy, 0933 107 00, safstrompa@gmail.com

Vännäs Taxi AB, Policy, 0935 13 000, info@vannastaxi.se

Åsele Taxi Samordning AB, Policy, 0941 452 00, aseletaxi@ktv.asele.se

Norrbottens län
Ahlbäcks Taxi AB, Policy, 0926 770 78, g.ahlback@telia.com

Arjeplogs Taxi AB, Policy, 0961 303 50, arjeplog.taxi@telia.com

Boden Taxi AB, Policy, 0921 177 06, info@bodentaxi.se

Carls Bussar AB, 0705 62 31 18, carlsbuss@gmail.com

Gällivare Taxi AB, Policy, 0970 667 33, kontoret@gellivaretaxi.se

Haparanda Taxi AB, Policy, 0922 105 00, info@taxihaparanda.se

Kalix Taxi AB, Policy, 0923 120 00, info@kalixtaxi.se

Kangos Taxi AB, Policy, 0978 320 06, kalleylivainio@hotmail.se

Luleå Taxi AB, Policy, 0920 26 20 10, styrelsen@luleataxi.se

Matarengi Taxi AB, Policy, 0927 770 00, taxi@stad.overtornea.se

Piteå Taxi AB, Policy, 0911 124 05, michael.malmlof@pitetaxi.se

Rånedalens Taxi AB, Policy, 0924 100 00, info@ranetaxi.se

Svea Taxi i Norrbotten AB, Policy, 0920 28 06 62, info@sexanstaxi.se

Taxi Arvidsjaur BC AB, Policy, 0960 59 80 97, ekonomi@tabcab.com

Taxi Kiruna AB, Policy, 0980 120 20, taxikiruna@telia.com

Töyrä Carl, Policy, 0978 71 000, carl.t@glocalnet.net

Älvsby Taxi AB, Policy, 0929-102 75, bosse@alvsbytaxi.se