Övriga medlemmar

Svenska taxiföretag konkurrerar på en fri och avreglerad marknad. Merparten är organiserade i beställningscentraler, som är den organisation dit man vanligen ringer och beställer en taxi.

Det finns cirka 350 beställningscentraler i Sverige och av dessa är cirka 70 procent medlemmar i Svenska Taxiförbundet. Dessutom har Förbundet ett antal fristående åkare bland sina medlemmar. Dessa är:

 

Stockholms län
Wiksten Dan, 08 702 09 12, dan.wiksten@telia.com

Väddö Bilstation AB, 0176 500 29

Uppsala län
Ekström Ronny, 018 37 10 00

Skölds Taxi HB, 0174 401 86

Östhammars Taxi AB, 0173 124 20, info@osthammarstaxi.se

Södermanlands län
Gåsinge Taxi AB, 0158 301 10

Jönköpings län
Bodafors Buss AB, 0380 37 01 00, info@bodaforsbuss.se

Rydaholms Bilstation AB, 0472 208 78, info@rydaholmsbuss.se

Thomas Kimmehed AB, 0393 796 40, thomas@kimmehed.se

Kronobergs län
Hovmantorps Taxi AB, , nette_peter@hotmail.com

Hässlebergs Buss AB, 0472 790 47, hasslebergsbuss@telia.com

Omnicab AB, 0372 911 22, tine.fredrik@telia.com

Raskens Taxi AB, 0472 55 08 66, sven_rask@hotmail.com

Kalmar län
AB Fliseryds Taxi, 0491 921 91, fliseryds.taxi@telia.com

AB Torsås Taxi, 0486 103 20, lady.nilsson@telia.com

Arnér Per, 0485 104 75, taxiborgholm@telia.com

Bergkvarabuss AB, 0480 201 11, info@bergkvarabuss.se

Gustavsson Viking, 0499 201 25, kunviking@yahoo.se

Harry Brodins Taxi & Åkeri AB, 0491 700 52

Josefsson Gunnar, 0491 360 34, ewy.josefsson@home.se

Blekinge län
G Perssons Taxi AB, 0455 410 00, gptaxi@telia.com

Gertys Trafik AB, 0455 615 025, mattias@toandfrom.se

Holmsjö Trafik AB, 0708 67 09 60, ttdack@hotmail.se

Skåne län
Gustavsson Bengt-Arne, , ankipytte@live.se

Larsson Anders, 040 41 68 11, adde1@telia.com

Nilsson Bo, 0435 510 00, taxi.bosse@gmail.com

Sandin Adam, 042 942 55, adamsandin@telia.com

Svensson Lisbeth, 044 731 40, stockatorpets@hotmail.com

Taxi 52000 i Örkelljunga AB, 0435 510 92, 52000@telia.com

Hallands län
Lundbergs Taxi AB, 0371 460 00, kontakt@lundbergstaxi.se

Okome Buss & Taxi AB, 0346 230 02, okomebuss@telia.com

Skogaby Taxi & Buss AB, 0430 111 15, info@sennansbuss.se

Taxi Kenth I Knäred Aktiebolag, 0433 123 00, kenth.berg@gmail.com

Österblad Håkan, 035 565 08

Västra Götalands län
Johansson Kjell, 0511 430 13, kjell.husaby@telia.com

Martinsson Berit, 0534 610 49, martinsson.berit1@gmail.com

Olsson Ann-Charlotte, 0707 74 67 42, acetaxi123@hotmail.com

Tuzinovic Jasmin, 0511 37 41 69, bokning@billingetaxi.se

Värmlands län
Rudskoga Taxi AB, 0551 600 04, info@rudskogataxi.se

Örebro län
Limoeurope AB, 019 13 10 00, info@limoeurope.com

Dalarnas län
Engkvist Buss & Taxi AB, 023 60059, lars@engkvistbuss.se

Gunnar Holmberg Buss & Taxi AB, 0226 706 00, holmbergsbuss@gmail.com

Johanssen Annica, , annicastaxi@telia.com

Svensson Roland, 0253 270 00, Roland27000@gmail.com

Gävleborgs län
Bert Edman Taxi AB, , bertedman@outlook.com

Fasth Karl-Gustaf, 0650 701 17, kgfasth@tele2.se

Linfläcks Taxi AB, 0653 151 47, svenolofpersson@telia.com

Wikström Gunilla, , gunillah.wikstrom@home.se

Västernorrlands län
Andersson Urban, 0692 500 02, urbananderssontaxi@hotmail.com

Stöde Bud & Taxi AB, 0691 107 50, stodetaxi@telia.com

Sundström Jörgen, 0663 500 38, k109@telia.com

Västerbottens län
M.Salos Trafik AB, 0706 56 85 11, salostrafik@mail.se

Malgovik Taxi AB, 0940 200 00, Svlindmark@spray.se

Slussfors Taxi HB, 0951 500 65 / 501 27, info@slussforstaxi.se

Norrbottens län
HB Öystiläs Taxi & Buss, 0927 210 04, brorsbilservice@telia.com

Holmströms Trafik i Moskosel AB, , brittlish@gmail.com

Larsson Kent, 0975 100 10

Lindbäck Roger, , roger.lindback@privat.utfors.se

Lövgrens Taxi AB, 0911 200 78, kenth.lovgren@allt2.se

Persö Taxi och Hyrverk HB, 0920 700 44

Unga Bertil, 0981 230 45, bertilunga@live.se

Westerberg Gunnel, 0920 312 50, ersnas.taxi@telia.com